Aleppo a možnost oslabit Rusko

04.12.2024

Komentátor deníku The Wall Street Journal Walter Russell Mead v souvislosti s událostmi v Aleppu poukazuje na to, že Blízký východ neztrácí kapacitu překvapovat. Tentokrát se překvapení koná v Sýrii, kde z dýmajícího ohniště vyšlehly v plné síle plameny odporu proti režimu Bašára Asada. 

Hizballáh, který je Asadovým spojencem, je oslabený, jeho plátci v Íránu jsou nervózní z Izraele a Rusové se musejí soustředit na Ukrajinu. Rebelové ucítili slabost a sestoupili z kopců. 

Asadova armáda sestávající z odvedenců uprchla. Ruská a syrská letadla útočí na teritorium držené rebely. Nikdo neví, jak to dopadne, ale už nyní tu máme pár lekcí pro politiky na celém světě. 

Vítězství rebelů je důsledkem válek na Ukrajině i Blízkém východě. Statečný ukrajinský odpor oslabil ruské globální schopnosti a snížil Putinovu sílu pomáhat Damašku. Asad už nemůže počítat ani s Hizballáhem. Írán a jeho spojenci mají svých starostí dost. 

Ale porážky Asada nejsou pro Izrael jen dobrou zprávou. Na Blízkém východě platí, že nepřítel mého nepřítele nemusí být nutně můj přítel. Rebelové jsou spojeni se zbytky al-Káidy a podporuje je turecký prezident Erdoğan. Islamistická Sýrie pod tureckou ochranou může být pro Izrael ještě nebezpečnější soused než Asadova Sýrie. Izrael umí porážet své nepřátele, ale neumí si snadno dobývat cestu k míru. 

Pro Washington to znamená utvrzení v tom, že Izrael je skvělý spojenec – a USA mají z jeho podpory také prospěch. Bidenova administrativa dala Izraeli zbraně, které potřeboval v Gaze a v Libanonu. Oslabený Írán bude muset ustoupit Izraeli i Americe. Toho všeho bylo dosaženo bez ohrožení amerických životů a bez nasazení amerických vojáků na zemi. 

Přijde-li nyní ještě větší podpora a jasnější koordinace americké a izraelské diplomacie, bude to jen dobře. 

Druhá lekce se týká Ruska. Ruské jednotky a letadla v Sýrii nejsou kvůli pěknému počasí. Ruský přístav a vojenské letiště jsou kritické pro projekci ruské síly v Africe a v Rudém moři. 

V tomto ohledu zůstala Amerika pod prezidentem Bidenem strategicky pasivní. Rusko jen rozšířilo svůj globální záběr. Miliardy dolarů odtekly do Ruska v podobě plateb pro žoldnéře, z těžby surovin, ropy i pašování drog a zbraní – a Washington nereagoval. 

Pád Aleppa nám připomíná, že ruská síť základen a vztahů je zranitelná. Lépe promyšlená celosvětová síť amerických spojenců proti ruským zájmům by byla žádoucí. Putin pak bude muset přesunout zdroje z Ukrajiny nebo akceptovat ztrátu ruského vlivu ve světě, stejně jako zisků, které z toho pocházejí. 

Nebude to jednoduché. Rebelové v Sýrii mají dosti odpudivé kořeny a bojují také proti Kurdům, které Amerika v Sýrii podporuje. Ale tady může přijít ke slovu jemnější diplomacie. Silná protiasadovská koalice vytvoří tlak na Rusko, oslabí Írán a paradoxně může leccos vyřešit i ohledně americko-tureckých vztahů. 

Rusko je momentálně v Sýrii slabé, a američtí spojenci – pokud se k tomu rozhodnou – tak mohou posílit. Týká se to i míru na Ukrajině a celosvětové mocenské rovnováhy.

 

Autor je prezidentem think tanku Strategeo, působí jako visiting fellow společnosti Globsec a je členem sboru externích poradců prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku.

 

Připravuji pro vás tematický podcast:

Nenechte si ujít žádný článek, odebírejte newsletter

The subscriber's email address.
© Copyright Macháček89.cz 2025
Vytvořilo <{webarime.cz}×(