Na serveru eurointelligence.com kritizují rozhodnutí rumunského ústavního soudu anulovat výsledky prvního kola tamějších prezidentských voleb. Oficiálně chtěl rumunský ústavní soud zvýšit důvěru v demokracii, ale pravděpodobně se povedl spíše opak. Současně začali rumunští policisté vyšetřovat chování policistů před volbami. Rumunské justiční orgány se soustředí na krajně pravicového kandidáta Calina Georgescua, který vystupuje proti NATO. Sociálně konzervativní Georgescu se pár dní před volbami vynořil téměř odnikud. V kampani využíval hlavně kanál TikTok.
Důvodem zrušení voleb tedy je, že někdo lhal na TikToku. Je klidně možné, že Rusko tam či onde ovlivní volby. Jenže to se v minulosti také běžně dělo. Třeba Rupert Murdoch – australský občan – zásadně ovlivnil hlasování o brexitu skrze celou svou síť britských médií. Používala se při tom celá řada dezinformací, například že díky odchodu z EU získá britský státní zdravotní systém NHS 350 milionů liber týdně. Nikdo kvůli tomu ale výsledek referenda nezrušil.
V Rumunsku nebyly hlášeny žádné volební nesrovnalosti jako korupce, podivné přepočítávání hlasů, ztracené volební urny apod. Byly to skutečné volby a sečetly se skutečné hlasy. Soud ale rozhodl, že voliči před volbami prostě sledovali špatný zpravodajský kanál. Nikdy nikde na světě soud takto nerozhodl, jde o krok zcela bezprecedentní.
Evropská komise by vůči Rumunsku měla okamžitě spustit článek 7 a zahájit proces vylučování této země z EU, jenže to se nestalo. Místo toho evropští demokraté rumunskému ústavnímu soudu tleskají.
Novou skutečností je, že centristické strany v Evropě si uvědomují, že nad informačními toky ztrácejí kontrolu. S tím souvisejí i pokusy regulovat sociální média skrze Digital Services Act. Vychází to z iluze, že je možné rozlišit pravdu od lži. K tomu bychom ale museli mít nějakého evropského komisaře pro pravdu, který pozná pravdivou a nepravdivou politickou zprávu.
Nová cenzura se podle eurointelligence.com pomalu stává emblémem demokracie na Západě, a především tady v Evropě. Voliči činí středové strany zodpovědnými za série chyb, takže centristům nezbývá než se držet u moci skrze legální a procedurální triky. Jedním takovým příběhem může být v budoucnu soud ve Francii, který zabrání Marine Le Penové kandidovat ve volbách. Evropská mainstreamová média si byla jistá tím, že soudní procesy ukončí politickou kariéru Donalda Trumpa, protože v Evropě by tomu tak bylo.
Trumpovo vítězství by mělo všechny probudit. Zákaz Le Penové by jen energizoval její voliče – a podobně by to dopadlo v Německu se zákazem Alternativy pro Německo (AfD), po kterém volá velká skupina poslanců Bundestagu.
Ve Velké Británii existuje systém „vítěz bere vše“, který přeje velkým stranám. Jenže to je věc z kategorie těch, které fungují jen do té doby, kdy fungovat přestanou. Dnes už leckdo v Británii spekuluje, že příští volby může vyhrát Nigel Farage. Kdyby například Rakousko mělo britský volební systém, už by tam s přehledem vládla FPO.
Velká proměna Evropy spočívá v technologiích. Informační monopol tradičních médií skončil. Mladí lidé nečtou noviny, neposlouchají rádio, nesledují televizi. A svoje zvyky nezmění. Ve světě podcastů, blogů a sociálních médií sbírají lidé informace na všech úrovních. Ano – lidé lžou a manipulují, ale to se úplně stejně dělo v době nadvlády bulvárního tisku.
...
Tolik eurointelligence.com. Dodejme, že v posledních týdnech zažíváme doslova globální výbuch hraničních jevů a posuny rovnováh jednotlivých mocí v rámci mnohých zavedených i méně zavedených demokracií. Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová oznámila, že zůstane u moci, protože považuje proběhlé parlamentní volby za nelegitimní.
Jihokorejský Jun Sok-jol se pokusil vyhlásit stanné právo s tím, že celou opozici prohlásil za agenty KLDR. V USA připravuje prezident Biden plošnou amnestii, jež se má týkat trestných činů, ze kterých ještě nikdo nebyl obviněn, a zvolený prezident Trump zase chystá amnestii všech, kdo se 6. ledna 2021 účastnili bouří u Kapitolu. Není pak systém soudů a státních zástupců vlastně zbytečný?
A druhá věc: zastánci liberální demokracie volající po různých zákazech jaksi nechápou, že až se jednou dostanou k moci jejich oponenti, budou dělat totéž. Mohou také rušit proběhlé volby a zakazovat to či ono. A mnozí soudci klidně převléknou kabát a budou stát na jejich straně.
Autor je prezidentem think tanku Strategeo, působí jako visiting fellow společnosti Globsec a je členem sboru externích poradců prezidenta Petra Pavla pro zahraniční politiku.